Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 1885-2005 | Martina Pachmanová, Markéta Pražanová

Kód: 1892
430 Kč
Skladem

Stav: jako nová

Detailní informace

Detailní popis produktu

Stav: jako nová

 

V3UP/Umprum, 2005, 1. vydání, ISBN 80-86863-09-3, EAN 9788086863092, pevná/vázaná, 215 x 275 x 30 mm, 339 stran 

 

Tradičně dvojjazyčná publikace nechce jen zhodnotit dlouhou historii školy, ale už v úvodním slově současný rektor VŠUP Jiří Pelcl nastiňuje otázku, co se školou dál. „… nikoliv revoluce, ale evoluce, denní sebereflexe a sebedefinování je odpovědí na to, jak by tyto školy měli řešit rozpor mezi tím, co bylo a co bude.

První dvě kapitoly jsou o vzniku a historii školy od roku 1885 – 1946 a 1947 - 1989. Historii je věnováno přesně tolik prostoru, kolik si zaslouží, aniž by v knize minulost zbytečně převládla nad současností. O té vypovídá část „Ateliéry VŠUP“. V ní se najdou kapitoly o jednotlivých katedrách a ateliérech včetně medailónků vedoucích ateliérů a rozhovory s významnými osobnostmi z oboru. Každý atelier je bohatě zastoupen v obrazových částech výběrem prací.

Při příležitosti 120. výročí založení Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze vychází rozsáhlá reprezentativní publikace, která se soustřeďuje jak na historii, tak na současnost školy. Kniha chce ukázat to nejlepší ze současného českého umění, designu a architektury nejmladší generace a vedle toho se dotknout řady důležitých témat souvisejících s historickým vývojem školy a s jejím mezioborovým zaměřením. Historii školy od jejího založení v roce 1885 do současnosti shrnují ve svých textech autorky Pavla Pečinková a Martina Pachmanová. 
Vedle odborných textů je v knize kladen důraz na obrazovou část – právě ona by měla školu ukázat jako instituci s výrazným tvůrčím potenciálem v nejrůznějších výtvarných oblastech: designu, architektury, užitého a volného umění a grafického designu a vizuální komunikace. Představeny jsou vybrané práce studentů a pedagogů všech ateliérů. Nechybí katedra dějin umění a estetiky zastoupená teoretickými studiemi současných pedagogů. Součástí knihy je i řada rozhovorů s nejvýznamnějšími osobnostmi, ať už bývalými studenty školy, nebo pedagogy, včetně renomovaných a světově etablovaných autorů (představí se architekti Jan Kaplický a Tomáš Pilař, designéři Bořek Šípek a Dominika Nell Applová, výtvarníci Adriena Šimotová, David Černý, Václav Cigler a Jaroslav Róna, grafici Zdeněk Ziegler a Klára Kvízová či teoritici Josef Hlaváček a Jan Tomeš). V knize se nezapomnělo ani na další aktivity školy - činnost galerie, knihovny a přehled publikační činnosti. Soupisy všech posluchačů a pedagogů je publikace zakončena. Kniha se však nevěnuje jen historii a současnosti VŠUP, snaží se také ukázat budoucnost. V příštích letech se totiž ateliéry přemístí do nového areálu v pražských Ďáblicích. V publikaci je tedy prostřednictvím vizualizací a dokumentace stručně představen návrh řešení nové budovy od architektonického ateliéru Josefa Pleskota. Kniha je určena jak odborné veřejnosti, tak všem, kteří se v Čechách i v zahraničí zajímají o výtvarné umění.

 

Potřebujete o produktu vědět více? Potřebujete fotografie detailů? Kontaktujte nás.

Doplňkové parametry

Kategorie: Umění, design
Autor: Martina Pachmanová, Markéta Pražanová
Nakladatelství: Umprum, VŠUP

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: